CEPOL 2016 - Aktualności - Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Łodzi

Policyjny radiowóz i funkcjonariusz

CEPOL 2016

W dniach 21-23 marca br. Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi zorganizowała międzynarodowe szkolenie finansowane przez CEPOL (Europejskie Kolegium Policyjne) dotyczące tematyki "First Responders & Cyber Forensics".

Celem przedsięwzięcia było ugruntowanie wiedzy i zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie ujawniania śladów cyberprzestępstw, prowadzenia śledztw, a następnie badanie cyfrowych nośników dysków przez biegłych z komputerowych pracowni kryminalistycznych .

Organizatorami przedsięwzięcia byli:

  • Anna Mijas-Golasińska - Wydział Finansów KWP w Łodzi
  • kom. Łukasz Jędrzejczak - Wydział d/w z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi
  • kom. Tomasz Pawlicki - Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Łodzi

Na miejsce realizacji szkolenia wybrano Wyższą Szkołę Policji Policji w Szczytnie. W projekcie wzieło udział 30 uczestników, którzy reprezentują wiekszość krajów członkowskich UE, kilku obserwatorów z Polski oraz dwóch specjalistów z zakresu IT pochodzących z Turcji. Wsród wykładowsów znajdują się eksperci m. in. z EUROPOLU, FBI, Allegro, Group, WsPol. Zajęcia praktyczne z zakresu Informatyki Śledczej nie mogły by się odbyć bez uczestnictwa zaprzyjaźnionych specjalistów:

  • podinsp. Marcina Kusia - LK KWP w Bydgoszczy
  • kom. Andrzeja Siegerta - LK KWP w Bydgoszczy
  • podkom. Pawła Olbera - LK KWP w Olsztynie

Bez wątpienia międzynarodowa wymiana doświadczeń z zakresu IT jest obecnie niezbędna aby skutecznie przeciwdziałąć zagrożeniom płynącym z sytuacji geopolitycznej współczesnej Europy. Natomiast zawarte podczas szkolenia bezpośrednie kontakty przyczynią się do skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom.

W imieniu organizatorów chciałbym gorąco podziękować wszystkim uczestnikom oraz prelegentom za udział w szkoleniu.

kom. Tomasz Pawlicki

 

  • Sala wykładowa
    Sala wykładowa